• Polski
  • Deutsch

Opiekunka i opiekun – Niemcy

opiekunka i opiekun dla osób starszychKTO MOŻE ZOSTAĆ OPIEKUNKĄ/ OPIEKUNEM OSOBY STARSZEJ?

Opiekunem seniorów może zostać każda osoba, która potrafi i lubi pielęgnować osoby starsze i chore, a przy tym jest na tyle wewnętrznie silnym i dojrzałym człowiekiem, by przejąć odpowiedzialność za osobę w pewnym stopniu lub całkowicie zależną od innych. Należy pamiętać, że z podopiecznym jest się praktycznie cały czas. Trzeba zaspokajać jego potrzeby, wspierać go w codziennych czynnościach, a czasem nawet zastępować w nich. Opiekunka/ opiekun musi wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i monitorować stan zdrowia osoby starszej, wykonywać stałe czynności w dbaniu o obowiązki domowe.

 

JĘZYK NIEMIECKI W ZAWODZIE OPIEKUNKI/ OPIEKUNA

Oprócz posiadania doświadczenia w pielęgnacji osób starszych, bardzo istotna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego. W swojej codziennej pracy za granicą opiekun lub opiekunka muszą nie tylko komunikować się z podopiecznym i jego rodziną, ale też np. pójść do apteki, zadzwonić po taksówkę, załatwić sprawunki czy wezwać pogotowie. Jeżeli zatem potrafisz porozmawiać przez telefon w języku niemieckim, rozumiesz, co się do ciebie mówi i potrafisz odpowiedzieć adekwatnie do sytuacji- niekoniecznie poprawnie gramatycznie, oznacza to, że twoja znajomość języka jest wystarczająca, aby swobodnie komunikować się w sytuacjach życia codziennego.

 

PRZED WYJAZDEM DO NIEMIEC

Do każdego wyjazdu, bez względu na to, czy jest to Twój pierwszy czy kolejny pobyt u rodziny niemieckiej, warto się wcześniej przygotować. Pomoże to szybciej i bez zbędnego stresu oswoić się z nowym miejscem i rodziną, u której będziesz przebywać w najbliższym czasie praktycznie 24h na dobę.

 

Na co warto zwrócić uwagę?

1. Czy moja znajomość języka niemieckiego jest wystarczająca? Warto na bieżąco uczyć się nowych słów i zwrotów, słuchać radia, czytać teksty i oglądać tv w języku niemieckim.

2. Z jakimi schorzeniami będę mieć do czynienia? Polecamy zapoznać się, chociażby za pośrednictwem internetu, z najważniejszymi informacjami odnośnie chorób i dolegliwości

przyszłego podopiecznego.

3. W jakim landzie mieszka mój podopieczny? Niemcy mają charakterystyczne dla danych landów zwyczaje, posiłki i przyzwyczajenia. Warto je poznać i postarać się do nich

dostosować.